Lung (căs. Sîntămărian) Cristina-Mirela

LUNG (căs. SÎNTĂMĂRIAN) CRISTINA-MIRELA

Proiect de doctorat:

”Imaginea Diavolului și a agenților săi în iconografia și societatea din Transilvania în secolele XVIII-XIX”

Coordonator de doctorat:

C.S.II Ioan-Marius Eppel

Scurtă prezentare:

A urmat cursurile Facultății de Istorie-Filozofie a Universității Babeș-Bolyai , nivel licența (2008-2011) urmate de cele ale masteratului Societate, artă, identități în Europa din Evul Mediu până în Epoca Modernă în cadrul aceleiași Facultăți (2011-2013)

Din 2014 este angajată a Direcției Patrimoniu Cultural Universitar al Universității Babeș-Bolyai, participând la organizarea expozițiilor de artă din Galeria ”Paul Sima”.

Domenii de interes:

Istoria artei, Istorie.

Prezentări:

22-23 mai, 2015, Dumbrăveni, la conferința ” Împlinirea 100 de ani de la tragedia armeană,  a participat cu lucrarea “ Pagini din istoria unui popor greu încercat. Armenii în timpul primei conflagrații mondiale”.

20-21 mai, 2016, Dumbrăveni, la simpozion național ”Doua veacuri și jumătate de istorie (1776-2016)”, a participat cu lucrarea ”Topografia monumentelor armenești din Dumbrăveni. Biserica armeano-catolica din Dumbrăveni”.